זקפות: גורם, סוגים וטיפול

זקפות: גורם, סוגים וטיפול

מספר מילים 419

זקפה, המכונה רפואית טורגידיות הפין, היא הגדלה והתקשות של הפין אצל גברים הנגרמת על ידי זרימת דם מוגברת לאיבר. עוררות זו מתרחשת בדרך כלל בגירוי מיני והיא תופעה טבעית הקשורה לעוררות מינית. זקפה יכולה להיות קצרת מועד, מתמשכת או אפילו זקופה למחצה בהתמדה.

אצל גברים, תפקוד לקוי של זיקפה, או ED, הוא בעיה בריאותית גברית נפוצה הקשורה לטסטוסטרון. ההערכה היא כי עד 30 מיליון גברים אמריקאים יש ED וכי בעיה זו משפיעה על חלק גדול של האוכלוסייה הגברית. ברוב המקרים, תפקוד לקוי של זיקפה ניתן לתקן עם שינויים באורח החיים ותרופות. עם זאת, ישנם מקרים בהם יש צורך בהתערבות כירורגית.

ניתן לחלק את הגורמים לבעיות זיקפה לשלוש קטגוריות רחבות: פיזית, פסיכולוגית ונפשית/רגשית. מבחינה פיזית, תנאים בסיסיים מסוימים יכולים לגרום ל- ED. מצבים אלה נעים בין מחלות רקע כגון סוכרת, מחלות לב וכלי דם, מחלות ערמונית ויתר לחץ דם. גורמים פיזיים אחרים יכולים לכלול גורמי אורח חיים כגון עישון, שתייה, השמנת יתר, שימוש בסמים וחוסר איזון הורמונלי.

גורמים פסיכולוגיים של ED יכולים לכלול מתח, דיכאון, חרדה, ובעיות במערכות יחסים. סיבות נפשיות / רגשיות יכולות לכלול בעיות לא פתורות מהעבר או טראומה מניסיון העבר שעלולות להוביל לירידה בחשק המיני.

ניתן לסווג את סוגי הזקפות לקטגוריות שונות. הראשון הוא אורגני: זקפה אורגנית נובעת מגירוי ישיר של עצבי הפין. זקפה אורגנית יכולה להתבטא במהלך אוננות, במהלך יחסי מין או במהלך מגע פיזי אחר.

הסוג השני של זקפה הוא פסיכוגני, כלומר הזקפה נגרמת על ידי גירוי נפשי, רגשי או פסיכולוגי. זקפות פסיכוגניות יכולות להיגרם על ידי פנטזיה, מחשבות ארוטיות, או באמצעות מגע פיזי.

הסוג הבא של זקפה הוא זקפה פרמקולוגית, או הנגרמת על ידי תרופות. תרופות כגון ויאגרה, לויטרה, Staxyn, ו Cialis משמשים לטיפול ED על ידי גירוי כלי הדם הפין. זקפות המושרות על ידי תרופות יכולות להיות אפשרות בטוחה ויעילה לטיפול ב- ED, אך חשוב לעקוב אחר ההוראות שסופקו על ידי הרופא שרשם מכיוון ששימוש לרעה או התעללות בתרופות אלה עלולות להוביל לסיבוכים רפואיים חמורים.

לבסוף, אינדיקציה לזקפה חריגה היא זקפות לילה, או ליליות. זקפות ליליות נוטות יותר להתרחש אצל גברים עם ED מאשר גברים בריאים ויכולות להיות אינדיקטור למצבים רפואיים בסיסיים כגון סוכרת או יתר לחץ דם.

הטיפול בתפקוד לקוי של זיקפה יכול להשתנות בהתאם לסיבה הבסיסית. תוכנית הטיפול עשויה לכלול שינויים באורח החיים כגון הפסקת עישון, השתתפות בפעילות גופנית סדירה ושמירה על תזונה בריאה כללית. במקרים מסוימים, תרופות עשויות להיות prescribed כדי לעזור עם ניהול של ED. במקרים חמורים יותר, ייתכן שיהיה צורך בניתוח.

בעוד תפקוד לקוי של זיקפה הוא בעיה נפוצה אצל גברים, זה לא אומר שאי אפשר להתגבר על בעיה רפואית זו. עם שינויים באורח החיים והטיפול הרפואי הנכון, ניתן לנהל את ED ולשפר את איכות החיים.

בלוג סקס קטלינה לאב מאמרים נוספים

חשפניות: מבט על האמנות, הבידור והריקוד של ריקודים אקזוטיים

חשפניות היו חלק מתעשיית הבידור והריקודים האקזוטיים במשך עשרות שנים. בעוד שבדרך כלל חשפניות מזוהות עם מועדוני מבוגרים ובידור, הן הפכו מקובלות יותר ויותר בחיי המיינסטרים, עם מגוון הולך וגדל של הופעות…

חשפניות: מבט על האמנות, הבידור והריקוד של ריקודים אקזוטיים

האם פורנוגרפיה היא בעיה? הבנת הוויכוח

פורנוגרפיה הייתה נושא שנוי במחלוקת במשך עשרות שנים וממשיכה להיות נושא לוויכוח רב. עליית האינטרנט גרמה לעלייה בזמינות הפורנו והעיפה את הדיון לרמה חדשה לגמרי. מצד אחד נמצאים אלה הטוענים כי חומרי…

האם פורנוגרפיה היא בעיה? הבנת הוויכוח

דירות דיסקרטיות: המנהג בן מאות השנים של מכירת סקס

לאורך מאות שנים, "דירות דיסקרטיות" היו קיימים כדרך לאנשים לרכוש מין. למרות שיש הרבה סטיגמה, רגולציה ודעת קהל סביבם, שכיחותם בתרבויות ברחבי העולם רק ממשיכה להמחיש עד כמה צורת עסקים זו פופולרית…

דירות דיסקרטיות: המנהג בן מאות השנים של מכירת סקס